Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Peter Simonischek nie żyje. Aktor zagrał w "Weselu" Wajdy i innych hitach
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 31.05.2023 15:24

Peter Simonischek nie żyje. Aktor zagrał w "Weselu" Wajdy i innych hitach

Peter Simonischek
BabiradPicture/REX/Shutterstock/EAST NEWS

Peter Simonischek nie żyje. Wybitny austriacki aktor, który podbił serca widowni na całym świecie rolą w “Tonim Erdmannie” odszedł w wieku 76 lat. W czasie swojego życia zagrał w ok. 80 produkcjach.

Przykre informacje o odejściu gwiazdora przekazał teatr Burgtheater, z którym po kres swoich dni związany był artysta. To właśnie na scenie przecięły się kariery Simonischeka i Andrzeja Wajdy.

Peter Simonischek nie żyje

Media na całym świecie obiegła przykra informacja o odejściu Petera Simonischeka. Aktor do końca swoich dni był aktywny zawodowo, zarówno na scenie teatralnej, jak i w produkcjach przeznaczonych na duży ekran.

Przyszły gwiazdor przyszedł na świat w 1946 r. w Graz w Austrii, gdzie odnalazło go również aktorskie powołanie. To właśnie w rodzinnym mieście ukończył studia w Akademii Teatralnej, by wkrótce rozpocząć międzynarodową karierę.

Po śmierci ukochanego męża Justyna Kowalczyk podjęła decyzję. Smutne, ale zrozumiałe konsekwencje

Przełomowa rola pod koniec życia

Jedną z najważniejszych kreacji stworzonych przez Petera Simonischeka był tytułowy “Toni Erdmann”, w filmie obsypanym nagrodami m.in. w Cannes. Obraz nominowany był również do Oscara i choć ostatecznie przegrał bój z “Klientem” Asghara Farhadiego, Hollywood zainteresowało się projektem amerykańskiego remake'u dzieła. Rolę graną w oryginale przez Simonischeka rozważać miał ponoć sam Jack Nicholson.

Filmografię artysty zamyka występ w trzeciej części cyklu “Fantastyczne zwierzęta” oraz niemiecki dramat historyczny “Der vermessene Mensch”.

Peter Simonischek i Andrzej Wajda

Równolegle z karierą filmową Peter Simonischek prowadził bardzo aktywną działalność teatralną. To właśnie dzięki niej jego aktorska droga przecięła się z reżyserską, którą podążał Andrzej Wajda.

Obaj artyści mieli okazję współpracować przy adaptacji “Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, którą polski twórca wystawiał podczas Festiwalu w Salzburgu w 1992 r. Austriak wcielał się w niej w postać Wernyhory.

Zobacz zdjęcia:

Peter Simonischek 2.png
fot. REX/Shutterstock/EAST NEWS
Peter Simonischek 1.png
fot. TOBIAS SCHWARZ/AFP/East News