Swiatgwiazd.pl
Książę Filip - pogrzeb

AFP/EAST NEWS

Pogrzeb Księcia Filipa odbędzie się w charakterze wojskowym, taka była jego wola

10 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Barbara Bujar

Udostępnij:

W piątek 9 kwietnia świat dowiedział się o śmierci księcia Filipa – najdłużej żyjącego członka brytyjskiej rodziny królewskiej. W mediach pojawiły się już pierwsze ustalenia w sprawie jego pogrzebu. Zgodnie z wolą monarchy ceremonia ma mieć c

  • 9 kwietnia w wieku 99 lat zmarł książę Filip

  • W Pałacu Buckingham trwają przygotowania do pogrzebu

  • Uroczystość odbędzie się w charakterze wojskowym

  • Trumna z ciałem monarchy nie zostanie wystawiona na widok opinii publicznej

W piątek 9 kwietnia media obiegły informacje o śmierci księcia Filipa – najdłużej żyjącego członka brytyjskiej rodziny królewskiej, księcia Edynburga, a prywatnie męża królowej Elżbiety II. Wiadomość pogrążyła w żałobie wszystkich Brytyjczyków. W całym kraju flagi na budynkach państwowych zostały opuszczone do połowy masztu.

Brytyjczycy żegnają księcia Filipa

O życie i zdrowie męża królowej Elżbiety II Brytyjczycy drżeli już od jakiegoś czasu. 16 marca książę Filip zakończył bowiem miesięczną hospitalizację, podczas której przeszedł skomplikowaną operację serca. Według doniesień mediów był to ósmy pobyt monarchy w szpitalu w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Operacja księcia Filipa odbyła się w szpitalu św. Bartłomieja w Londynie – największego ośrodka sercowo-naczyniowego w Europie. Przeprowadzili ją najznakomitsi specjaliści w kraju. Gdy zabieg zakończył się pomyślnie, mąż królowej Elżbiety II został poddany kilkudniowej obserwacji, po czym wrócił na Zamek w Windsorze.

Wypisanie księcia Filipa z palcówki uspokoiło członków rodziny królewskiej i modlących się o jego zdrowie Brytyjczyków. Niestety nie na długo. W piątek 9 kwietnia ze Zjednoczonego Królestwa dotarły no nas informacje o śmierci księcia Edynburga. Kraj królowej Elżbiety II pogrążył się w żałobie.

Od wczoraj Zamek w Windsorze oraz Pałac Buckingham oblegane są przez Brytyjczyków, którzy palą znicze i składają kwiaty. W związku z pandemią koronawirusa royalsi wystosowali jednak prośbę, by zamiast gromadzić się przed królewskimi budynkami, obywatele przeznaczyli pieniądze na cele charytatywne.

Pierwsze ustalenia ws. pogrzebu księcia Filipa

W czasie, gdy Brytyjczycy składają kwiaty upamiętniające księcia Filipa, członkowie rodziny królewskiej podejmują pierwsze działania w sprawie zbliżającego się pochówku zmarłego monarchy. Jak przekazał dziennikarz mieszkający w Londynie Artur Kieruzal, wszystkimi czynnościami ma dowodzić Lord Chamberlain.

- Pewne jest, że za organizację ceremonii i najbliższych dni, które dzielić nas będą od pogrzebu księcia Filipa, odpowiada Lord Chamberlain, czyli najwyższy rangą oficer Pałacu Buckingham – mówił w rozmowie dla TVN24.

Jak wiadomo, pogrzeb księcia Filipa nie odbędzie się – jak w przypadku innych członków rodziny królewskiej – w charakterze państwowym. Taka była ostatnia wola męża królowej Elżbiety II. Monarcha nie lubił przepychu i powtarzał, że chciałby, by jego ostatnie pożegnanie odbyło się w gronie najbliższych.

- Oczywiście ten rys królewski będzie zachowany. Będzie procesja z orkiestrą wojskową, bo należy przypomnieć, że książę Filip był oficerem marynarki wojennej i zajmował bardzo wysokie stanowiska. To będzie pogrzeb wojskowy, królewski – dodał Kieruzal.

Choć Pałac Buckingham nie potwierdził jeszcze tych informacji, uroczystości pogrzebowe księcia Filipa najprawdopodobniej odbędą się na terenie Zamku Windsor. Wcześniej jego ciało nie zostanie jednak wystawione na widok opinii publicznej. Z doniesień mediów wynika, że książę Edynburga za życia nie wyraził na to zgody. Duża część Brytyjczyków z pewnością nie będzie zadowolona z tego powodu.

Książę Filip i królowa Elżbieta II w 2015 roku (źródło: AFP/EAST NEWS)

Artykuły polecane przez redakcję Świat Gwiazd:

  • Brat Michała Wiśniewskiego podbija sieć. Ależ oni są do siebie podobni

  • Nie żyje aktor znany z "M jak miłość". Miał zaledwie 38 lat

  • Pamiętacie Zosię z "Rodzinki.pl"? Dziś jest już prawie dorosła

Źródło: Pudelek, Onet

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@swiatgwiazd.pl

Podobne artykuły

DDTVN

Plotki

Barbara Pasek przerywa pracę w "Dzień dobry TVN". "Witajcie w moim nowym etapie"

Czytaj więcej >
Tomasz Stockinger

Plotki

Tomasz Stockinger ma nową partnerkę. Kim jest?

Czytaj więcej >

Plotki

W "M jak miłość" po wakacjach szykuje się wiele zmian. Marysia i Artur nie będą mieć wieść o jednej wyjątkowej osobie

Czytaj więcej >
Monika richardson i zbigniew zamachowski

Plotki

Monika Richardson opublikowała szczery wpis nt. małżeństwa ze Zbigniewem Zamachowskim

Czytaj więcej >
Filip_Chajzer

Plotki

Filip Chajzer opowiedział dokładnie o traumie po śmierci syna

Czytaj więcej >
Anna Mucha

Plotki

Anna Mucha umieściła w sieci zaskakujące wyznanie. "Czuję się oszukana"

Czytaj więcej >