Krzysztof Penderecki nadal nie został pochowany Żródło: TRICOLORS/East News

Zmarły prawie rok temu Krzysztof Penderecki nadal nie został pochowany

11 Marzec 2021 Barbara BujarBarbara Bujar

Choć Krzysztof Penderecki zmarł prawie rok temu, rodzina wciąż nie zorganizowała jego pogrzebu. Bliscy wybitnego kompozytora chcieliby, aby w uroczystości mogli uczestniczyć wszyscy chętni. Niestety, od marca ubiegłego roku przeszkadzają im w tym obostrzenia epidemiologiczne.

  • Krzysztof Penderecki zmarł 29 marca 2020 roku
  • Wciąż nie odbył się pogrzeb znanego kompozytora
  • Jego prochy mają znajdować się w kościele im. św. Floriana w Krakowie
  • Rodzina cały czas czeka na zniesienie obostrzeń

Śmierć Krzysztofa Pendereckiego wstrząsnęła całą Polską. Wybitny kompozytor zmarł 29 marca 2020 roku w wieku 87 lat. O jego śmierci poinformował wówczas dyrektor stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, Andrzej Giza.

- Przeżył niemal 87 pięknych lat, pozostawił po sobie wielkie narodowe dziedzictwo, muzykę, którą mam nadzieję będą popularyzować przez długie lata artyści z całego świata – przekazał.

Wciąż nie odbył się pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego

Krzysztof Penderecki zmarł, gdy do Polski dotarła już pandemia koronawirusa, a rząd nałożył na obywateli specjalne obostrzenia. Jednym z nich było ograniczenie liczby osób uczestniczących w pogrzebach. Rodzina zmarłego kompozytora postanowiła więc poczekać z jego pochówkiem.

Skromny pogrzeb nie przekonywał bliskich Krzysztofa Pendereckiego, którzy chcieli, by w uroczystości uczestniczyli także goście z zagranicy. Ich zdanie popierali między innymi członkowie środowisk artystycznych. Zamierzali oni pożegnać kompozytora na dużej ceremonii z honorami.

Maryla Rodowicz opowiedziała o traumie z wakacjiMaryla Rodowicz opowiedziała o traumie z wakacjiCzytaj dalej

Niestety, pandemia, zamiast odpuszczać, rosła w siłę. W pewnym momencie miał pojawić się nawet pomysł, by pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego miał charakter państwowy. Na pomyśle się jednak skończyło, a urna z prochami kompozytora wciąż czeka na pochówek w jednym z krakowskich kościołów. O szczegółach w tej sprawie informowali dziennikarze Wirtualnej Polski.

- Rodzina, razem z Fundacją Panteon Narodowy i Ministerstwem Kultury, i prezydentem Krakowa, postanowiła, że urna z prochami czeka do czasu pogrzebu w kościele im. św. Floriana w Krakowie – czytamy w serwisie WP Gwiazdy.

Jak wynika z najnowszych ustaleń, wstępna data pogrzebu polskiego kompozytora została wyznaczona na maj tego roku. W mediach wciąż pojawiają się jednak wątpliwości, czy do tego czasu, pandemia osłabnie i pozwoli na zniesienie obostrzeń dotyczących pogrzebów.

Krzysztof Penderecki – kim był?

Krzysztof Penderecki był nazywany jednym z najwybitniejszych Polaków XX wieku. Mężczyzna zasłynął jako kompozytor, którego muzyka zyskała uznanie nie tylko w Polsce, ale też za granicą.

Charakterystyczny styl Krzysztofa Pendereckiego został doceniony w świecie filmu. Muzykę polskiego kompozytora można usłyszeć w „Lśnieniu” Stanleya Kubricka albo „Ludzkich dzieciach” Alfonso Cuarona.

Ciężka praca Krzysztofa Pendereckiego była wielokrotnie nagradzana. Kompozytor został odznaczony Orderem Orła Białego. Otrzymał też cztery nagrody Grammy.

Artykuły polecane przez redakcję ŚwiatGwiazd.pl:

Źródło: WP Gwiazdy, TVN24

Następny artykuł