Swiatgwiazd.pl
Paulina Smaszcz

KAPiF

Paulina Smaszcz: "Miałam odwagę powiedzieć prawdę, zamiast milczeć". Szczera rozmowa o konsekwencjach głośnej decyzji

26 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Katarzyna Derda

Paulina Smaszcz wiele lat swojej pracy zawodowej i naukowej poświęciła działaniom na rzecz aktywizacji kobiet. Także w życiu codziennym stara się pokazać ich siłę i potencjał. Okazuje się, że dla niej samej ma to bardzo przykre konsekwencje. W gorzkiej, szczerej rozmowie ze Światem Gwiazd opowiedziała, co spotkało ją w ostatnim czasie.

Paulina od dawna zajmuje się doświadczeniami innych kobiet. Nam opowiedziała, czego sama doświadczyła w ostatnich tygodniach, kiedy nasilił się konflikt z Maciejem Kurzajewskim. Dlaczego według niej w Polsce niemożliwe jest siostrzeństwo? Co sądzi o naszym społeczeństwie?

Paulina Smaszcz: „Mężczyźnie w tym kraju wszystko wolno”

W rozmowie ze Światem Gwiazd Paulina wyznała, jak trudnym zadaniem na co dzień jest pokazywanie siły kobiet. Ostatnie wydarzenia uświadomiły jej, jak wiele jest jeszcze do zrobienia. „To, że miałam odwagę powiedzieć prawdę, zamiast milczeć – wywołało ogromne antagonizmy między kobietami. One w komentarzach rzucały się sobie do gardeł. Niesiemy na sztandarach hasła siostrzeństwa i wzajemnego wsparcia kobiet, a ja powiem, że wzajemne wsparcie jest możliwe, ale w bardzo małych grupach” mówi nam Smaszcz.

Mam wrażenie, że walka między kobietami się nakręca. Proszę spojrzeć, jak była postrzegana moja sytuacja. Nie znam nowej partnerki mojego byłego męża, cały czas mówiłam tylko o nim, a ludzie skupiali się na niej i na mnie: na kobietach. Jakby on w ogóle nie istniał – tłumaczy Paulina i dodaje, że w tym kraju mężczyźnie nadal wszystko wolno.

Może kłamać, oszukiwać, zdradzać i zmieniać partnerki. A dyskurs medialny będzie brzmiał: „Och jak cudownie, ma młodą żonę i małego dzidziusia”. Mało tego, w Polsce kobieta ciągle powinna być miła, cicha, radosna. Mentalnie jako społeczeństwo nie idziemy do przodu – wyznaje z goryczą Paulina.

Paulina Smaszcz

Taka jest prawda o rzekomej przeprowadzce Pauliny Smaszcz. Ekspertka osobiście komentuje plotki w rozmowie ze Światem Gwiazd

CZYTAJ DALEJ

Paulina Smaszcz o hejcie, jaki ją spotkał

Mężczyźni mogą rozrabiać, kłamać, być przemocowcami. Im się zawsze wybacza, mówi się o takich „taki fajny łobuz”. Kobiecie nic nie wolno. Musi być nijaka, wtedy jest lubiana. Mam takie obserwacje jako socjolog, kiedy obserwuję strukturę społeczną, a ostatnie wydarzenia także mi to doskonale pokazały, że system patriarchalny w Polsce podtrzymują kobiety – mówi Smaszcz Światowi Gwiazd.

Paulina przytacza w rozmowie z nami słowa hejtu, z jakimi się spotkała: „Masz siedzieć cicho”, „Nie wolno ci być taką, jaką chcesz”, „Po co się odzywasz”, „Problemy zostawia się w domu”, „Zamiataj je pod dywan”. „Wszystko to słyszałam od kobiet. Ośmieszano mój doktorat, moje wykształcenie i 20 lat pracy z kobietami. Nie zrobili tego mężczyźni, lecz kobiety. I to one, przez takie wpisy, podtrzymują system patriarchalny” wyjaśnia swój punkt widzenia socjolożka.

Koszt tego, co robię, jest dla mnie bardzo wysoki. Dla mnie, dla moich synów i mojej matki. Czasami myślę, że już za wysoki. Czuję się zmęczona. Nie ma przyzwolenia na to, że mogę być sobą, mogę mieć inne zdanie, że nie chcę podporządkować się strukturze, schematom. Nie jestem „miła, słodka i z kokardkami”. Mam odwagę, temperament, jestem silna, chcę się edukować, nie chcę usiąść na laurach. Nie zaspokajam się byle kim, byle gdzie i byle jak. I ludziom się to nie podoba. Wolą kobiety „zarządzalne”: posłuszne, bierne, niemające swojego zdania – wyznaje ze smutkiem Smaszcz Światowi Gwiazd.

Kobiety obecnie starają się walczyć o swoje prawa; każda z nich wybiera inny, własny oręż w tym pojedynku. Słowa Pauliny pokazują, jak ważne jest obalanie szkodliwych, przestarzałych i nieprawdziwych stereotypów.

Zobacz zdjęcia:

Paulina Smaszcz

Paulina Smaszcz, fot. KAPIF

Paulina Smaszcz

Paulina Smaszcz, fot. KAPiF

Paulina Smaszcz

Paulina Smaszcz, fot. KAPiF

Paulina Smaszcz

Paulina Smaszcz, fot. KAPiF

Artykuły polecane przez redakcję Świata Gwiazd:

  1. Piotr Woźniak-Starak był synem jednego z najbogatszych Polaków. Czym zajmuje się teść Agnieszki Woźniak-Starak?

Zapraszamy na naszego Instagrama

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@swiatgwiazd.pl.

Artur Barciś, Natali Kukulska, Zofia Zborowska, Agnieszka Sienkiewicz, fot. KAPiF

Polskie gwiazdy, które odeszły od kościoła. Dla nich te święta będą inne. "Bajka jak Halloween"

Święta można obchodzić w bardzo różny sposób. Okres ten ważny jest nie tylko dla katolików, ale wszystkich chrześcijan, a nawet osób niewierzących. Wiele polskich gwiazd, choć odeszło od kościoła, uwielbia niektóre świąteczne tradycje. Inne obchodzą Boże Narodzenie w całkiem odmienny sposób. Jaki? Dowiecie się tego z naszej galerii.

Zobacz galerię >

Tagi:

Katarzyna DerdaAutor

Filmoznawczyni, redaktorka, fotografka. Wielbicielka mediów wizualnych, śledząca z uwagą nowinki ze świata kina i seriali.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatgwiazd.pl

Podobne artykuły

Paulina Smaszcz

Wywiady

Paulina Smaszcz o rodzicielstwie i pytaniach przekraczających granicę. Jej droga do macierzyństwa była trudna

Czytaj więcej >

Wywiady

"10 minut z...": Ewelina Ruckgaber o karierze, przyjaźni w show-biznesie i kulisach "TTBZ"

Czytaj więcej >
Paulina Smaszcz

Wywiady

Świat Gwiazd Exclusive: Przesłanie Pauliny Smaszcz. Ekspertka zdradza kobietom, co pomoże im przetrwać

Czytaj więcej >
Paulina Smaszcz

Wywiady

Taka jest prawda o rzekomej przeprowadzce Pauliny Smaszcz. Ekspertka osobiście komentuje plotki w rozmowie ze Światem Gwiazd

Czytaj więcej >
fot. kadr z serialu "Harry i Meghan" / Netflix

Wywiady

Ekspert od mowy ciała ocenia zachowanie Harry'ego i Meghan w dokumencie Netflixa. "To popularny trick"

Czytaj więcej >
Paulina Smaszcz

Wywiady

Od lat pracuje na rzecz kobiet. Paulina Smaszcz zdradza: "Jestem w trakcie budowania platformy edukacyjnej"

Czytaj więcej >