Donald Tusk Żródło: instagram.com/@donaldtusk

Donald Tusk szczerze o trudnym dzieciństwie

15 Marzec 2021 Natalia NiewczasNatalia Niewczas

Choć na pierwszy rzut oka nie wydaje się to oczywiste, osoby uwiecznione na przedstawionym zdjęciu to Donald Tusk w towarzystwie jednej z najważniejszych kobiet swego życia. Jest nią mama polityka, pani Ewa. Od śmierci pani Ewy minęły długie lata; Donald Tusk wykorzystał dotychczas wiele okazji, by upamiętnić swą rodzicielkę. Wyjaśnił także, jaka okoliczność sprawiła, że ich więź była wyjątkowo silna.

  • Donald Tusk w szczerych słowach o trudnym dzieciństwie
  • Podczas gdy surowy ojciec nie stronił od przemocy, matka była dla polityka prawdziwą ostoją
  • W ubiegłym roku na Dzień Matki polityk upamiętnił zmarłą rodzicielkę, zamieszczając w sieci ich wspólne zdjęcie
  • Ewa Tusk zmarła w 2009 roku

Donald Tusk to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej sceny politycznej. Obecnie z racji sprawowanej funkcji przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej konieczna okazała się przeprowadzka do Brukseli, w wyniku czego dawne medialne zainteresowanie osobą Donalda Tuska nieco się stępiło. Rodacy znów usłyszeli o polityku przy okazji publikacji autobiografii “Szczerze” oraz głośnego wywiadu z Wyborczą, w którym zgodził się powiedzieć parę słów na temat swojego dzieciństwa. Czas ten nie był usłany różami - obfitował raczej w lęk i niepewność, co łagodziła obecność matki Donalda Tuska, pani Ewy.

Donald Tusk o dzieciństwie i rodzicach. “Ojca się bałem, lał mnie”

O dzieciństwie Donalda Tuska można powiedzieć, iż było w pewnym sensie słodko-gorzkie. To za sprawą doświadczeń, jakich dostarczyła mu rodzicielska opieka. Z jednej strony przyszłym politykiem opiekowała się matka, która od początku kojarzyła mu się z ciepłem i dobrem. Z drugiej w domu rządziła twarda, skłonna do przemocy ręka ojca.

-Mama - Ewa - od dziecka kojarzyła mi się ze słońcem, moje pierwsze wspomnienie to mama w okularach przeciwsłonecznych. Uśmiechnięta, bardzo dobra, no i blondynka. Kochałem ją bez pamięci. Ojca się bałem, lał mnie- przyznał w rozmowie z Wyborczą Donald Tusk.

Zapytany o to, jak często ojciec podnosił na niego rękę, Donald Tusk udziela jasnej, wystarczającej odpowiedzi. Jak ocenia, mężczyzna uciekał się do przemocy częściej, niż robili to rodzice jego szkolnych kolegów. Z założenia chwilą pokoju w rodzinie miał być dzień poprzedzający Święta Bożego Narodzenia - i z tym bywało jednak różnie.

Michał Wiśniewski świętuje drugą rocznicę z PoląMichał Wiśniewski świętuje drugą rocznicę z PoląCzytaj dalej

- Standardowe to nie było. Nie powiem, że z dobrym efektem, bo przemoc nigdy nie daje dobrych efektów. Wszyscy moi koledzy dostawali, ale mój ojciec może bił trochę częściej i mocniej. Jedyny dzień, kiedy starał się być łagodniejszy, to Wigilia, ale i tak mu nie wychodziło- relacjonował przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej.

Być może właśnie z powodu trudnej relacji z ojcem Donald Tusk zbudował wyjątkową, silną relację z matką. Wspomnień o łagodnej, dobrej kobiecie nie brakuje również na oficjalnym profilu na Instagramie polityka, skąd pochodzi wykorzystane w artykule zdjęcie. Donald Tusk postanowił wspomnieć o pani Ewie w pięknych słowach z okazji Dnia Matki w 2020 roku.

Na profilu polityka znalazło się wówczas ich wspólne, archiwalne zdjęcie. Fotografia, jak głosi podpis, została wykonana latem na początku lat 60 ubiegłego wieku w Sopocie. I tym razem Donald Tusk przywołał w pamięci portret matki, myśląc o niej jak o najjaśniejszym punkcie na naszym niebie.

- Moja Mama była jak słońce. I pewnie każde z Was myśli to samo o swojej, nie tylko w Dzień Matki. Sopot, lato 1961 - czytamy w social mediach polityka.

Ewa Tusk zmarła w wieku 75 lat

Media podały przykre informacje o śmierci Ewy Tusk w kwietniu 2009 roku. Powiadomiono wówczas, iż z powodu pogarszającego się stanu zdrowia kobieta od dwóch lat przebywała w szpitalu Akademii Medycznej w Gdańsku. Miała zmagać się z poważnymi problemami z prawidłowym funkcjonowaniem układu krążenia.

Ewa Tusk zmarła, dożywając wieku 75 lat. Tamtego dnia Donald Tusk nie pojawił się na posiedzeniu Rady Ministrów, został zastąpiony przez Grzegorza Schetynę.

Artykuły polecane przez redakcję ŚwiatGwiazd.pl:

Źródło: Wyborcza, Koleżanka, Instagram, Onet

Następny artykuł