Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Pogrzeb Jacka Zielińskiego. Szczegóły ostatniej drogi Skalda
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 16.05.2024 18:27

Pogrzeb Jacka Zielińskiego. Szczegóły ostatniej drogi Skalda

Pogrzeb Jacka Zielińskiego
fot. KAPiF

Pogrzeb Jacka Zielińskiego, wokalisty i muzyka zespołu Skaldowie, już za kilka dni. Brat zmarłego, Andrzej Zieliński, ujawnił szczegóły ceremonii. Gdzie i kiedy odbędzie się uroczystość?

Na co zmarł Jacek Zieliński z zespołu Skaldowie?

Jacek Zieliński i jego brat Andrzej stworzyli zespół Skaldowie w 1965 roku. To im zawdzięczamy takie przeboje jak “Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał” oraz “Z kopyta kulig rwie”. Ostatni koncert grupy odbył się w marcu. Niestety, wokalista nie dożył kolejnego muzycznego wydarzenia. Zmarł 6 maja. Dopiero po jego śmierci brat ujawnił, na co chorował Jacek.

Brat miał raka złośliwego. Z raka prostaty przerzuciło mu się na raka kości. Przeszedł wiele chemioterapii, sześć lat walczył z tym rakiem. Prawie nie mając już siły, myślał o najbliższych. I że da radę wyjść na scenę zarówno na naszych koncertach jak i na jubileuszu Budki – ujawnił Andrzej Zieliński w “Super Expressie”.

Wiadomo już, że zespół Skaldowie dalej będzie koncertować. Andrzej ogłosił w rozmowie z portalem Plejada:

Od jakiegoś czasu w Skaldach na basie gra jego syn Boguś, a wokalnie wspiera nas jego córka Gabriela. Tak więc kolejne pokolenie Zielińskich weszło już do naszego zespołu. Nie mamy zamiaru kończyć kariery. Będziemy dalej koncertować i wykonywać te utwory, które znają i kochają Polacy – wyznał muzyk.

W nowym wywiadzie ujawnił też dokładne szczegóły pogrzebu swojego brata, znajdziecie je poniżej.

Przyszłość Skaldów przesądzona. Andrzej Zieliński podjął kontrowersyjną decyzję Przyczyna śmierci Jacka Zielińskiego. Gwiazdor Skaldów od 6 lat walczył z ciężką chorobą

Pogrzeb Jacka Zielińskiego: miejsce i data

Kilka dni temu Nowohuckie Centrum Kultury z Krakowa podało miejsce i datę pogrzebu Zielińskiego. Ceremonia pogrzebowa wokalisty Skaldów odbędzie się 20 maja 2024 roku w Krakowie. Opublikowano dokładny harmonogram uroczystości:

09.30-11.00 – wystawienie urny z prochami (przed Kryptą Zasłużonych, Bazylika na Skałce), 11.00 – msza święta pogrzebowa (Bazylika na Skałce), 14.00 – złożenie urny z prochami (Cmentarz Rakowicki, Aleja Zasłużonych), 19.00 – koncert pamięci Jacka Zielińskiego – Skaldowie i Przyjaciele (plener przed Nowohuckim Centrum Kultury) – brzmi treść komunikatu.

Teraz sam Andrzej Zieliński podał kolejne szczegóły. Wyjaśnił też pewne decyzje.

Pogrzeb Jacka Zielińskiego: szczegóły ceremonii

Brat Jacka Zielińskiego wyjaśnił, czemu msza żałobna odbędzie się akurat w kościele na Skałce. Okazuje się, że jest to wyjątkowe miejsce, związane z historią rodziny.

Nasz ojciec prowadził tam chór i uczył paulinów grać na skrzypcach. Wspólnie z bratem przychodziliśmy tam, żeby pograć w ping-ponga. Występowaliśmy tam też podczas akademii ku czci świętej Cecylii, patronki muzyki – wyjaśnił Andrzej w rozmowie z Plejadą.

W trakcie mszy rozbrzmi wiele przebojów Skaldów, między innymi: "Jutro odnajdę ciebie", "W żółtych płomieniach liści" i "20 minut po północy". Wraz z zespołem zaśpiewa Gaba Kulka. Już na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie usłyszymy "Nie domykajmy drzwi" oraz "Nie słuchał mnie nikt".

Po zakończeniu ceremonii jeszcze przed Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się darmowy koncert "Skaldowie i przyjaciele". Wybór tego miejsca też nie jest przypadkowy – Jacek Zieliński był związany z tą instytucją, występował tam jeszcze kilka tygodni temu. To wydarzenie poprowadzi Piotr Metz z radiowej Trójki. 

Tego dnia na pewno będzie mi trudno, bo będę bardzo osłabiony – mówi brat Jacka.

Aby wesprzeć pogrążonego w żałobie muzyka, wraz z Andrzejem Zielińskim na scenie pojawią się Łukasz Lach (z grupy L. Stadt) oraz Michał Wódz.

Jacek Zieliński i Andrzej Zieliński
Jacek i Andrzej Zielińscy, fot. KAPiF
Jacek Zieliński, fot. KAPiF
Jacek Zieliński, fot. KAPiF

Źródło: Plejada, Super Express