Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Tak oddano hołd Tomaszowi Komendzie. Na cmentarzu nagle TO rozległo się z głośników
Weronika Chmielewska
Weronika Chmielewska 26.02.2024 15:16

Tak oddano hołd Tomaszowi Komendzie. Na cmentarzu nagle TO rozległo się z głośników

Tomasz Komenda
Pogrzeb Tomasza Komendy, fot. AKPA

26 lutego odbył się pogrzeb Tomasza Komendy, który spędził 15 lat w więzieniu za niesłuszne osądzenie zbrodni. Podczas ostatniego pożegnania tłum żałobników złożył mu hołd. Po ceremonii rozbrzmiał wyjątkowy utwór. Trudno powstrzymać łzy przy takich okolicznościach.

Tomasz Komenda: niesłusznie skazany na 25 lat więzienia

Ponad dwadzieścia lat temu usłyszeliśmy po raz pierwszy o historii mężczyzny, który został niesłusznie oskarżony o gwałt i morderstwo 15-letniej dziewczyny z Miłoszyc. To dramatycznego wydarzenia doszło w noc sylwestrową. Tomasz Komenda zaprzeczał zarzutom, zapewniając o niewinności. Mimo to sąd skazał go na 25 lat pozbawienia wolności.

Bliska rodzina lata walczyła o jego sprawiedliwość. W 2018 roku udało mu się opuścić mury i rozpocząć nowe życie u boku partnerki i ich syna. Szczęście nie trwało jednak długo. Związek z Anną Walter się rozpadł, a dodatkowo umorzono śledztwo w sprawie konsekwencji wobec osób, które zgotowały mężczyźnie ciężki los w sądzie i więzieniu.

Do kolejnych kłopotów doszła choroba Tomasza Komendy. Przez lata zmagał się z nowotworem płuc. Zmarł 21 lutego 2024 roku w zaciszu własnego domu, odmawiając hospitalizacji.

Po pogrzebie Komendy żałobnicy zdobyli się na gest, który doprowadził jego matkę do łez Pogrzeb Tomasza Komendy. Pożegnali go takimi słowami, że łzy lecą same. Słowa, których rodzina nie zapomni

Tomasz Komenda: jego historię poznali wszyscy

O historii niesłusznie skazanego mężczyzny słyszał każdy, a jego losy zostały przeniesione także na wielki ekran. Jan Holoubek w 2020 roku wyreżyserował dramat "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". W rolę niewinnego wcieliła się Piotr Trojan, a w jego matkę wcieliła się Agata Kulesza.

Na premierze produkcji pojawił się Tomasz Komenda, który oświadczył  się swojej partnerce. Mimo uzyskania uniewinnienia nie otrzymał spokoju i szczęścia. Państwo zapewniło mu 12 milionów odszkodowania oraz 800 tysięcy zadość uczynienia.

Po wyjściu na wolność jego relacje z partnerką i rodziną zaczęły się znacznie pogarszać. Sytuacja była bolesna szczególnie dla matki, która latami walczyła o sprawiedliwość dla syna.

Tomek w ogóle się już do nas nie odzywa. Udaje, że nas nie zna. Nie chce mieć z nami nic wspólnego. Z całą rodziną Klemańskich. […] Któregoś dnia Tomek bez słowa zostawił klucz na komodzie. I zniknął. Więcej telefonu od nas już nie odebrał. Mój syn okazał się tchórzem. Nawet nie potrafił się z nami pożegnać – mówiła w jednym z wywiadów. 

W ostatnich momentach życia Tomasz Komenda pojednał się z rodziną. Bliscy towarzyszyli mu podczas ostatniego pożegnania.

Pogrzeb Tomasza Komendy. Pożegnano go wyjątkowym utworem

Na ostatnim pożegnaniu Tomasza Komendy nie zabrakło wzruszających sytuacji. W związku ze świeckim charakterem wydarzenia na miejscu znalazł się mistrz ceremonii, który pożegnał zmarłego i odczytał listy od jego przyjaciół.

Jednym z zaskakujących momentów było uhonorowanie mężczyzny minutą ciszy, pomimo ogromnego tłumu żałobników. Zgromadzeni na cmentarzu mogli usłyszeć jedynie zduszony szloch jego matki.

Podczas przeniesienia trumny z ciałem zmarłego z kaplicy na miejsce spoczynku wybrzmiały dźwięki wyjątkowej piosenki. Bliscy zdecydowali się na utwór Kazika "25 lat niewinności" z filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". Jego historia nadal będzie zapamiętana za sprawą filmowego dzieła. Nie tak dawno widzowie TVN mogli zapoznać się z produkcją.

Pogrzeb Tomasza Komendy, fot. AKPA
Pogrzeb Tomasza Komendy, fot. AKPA
Pogrzeb Tomasza Komendy, fot. AKPA
Pogrzeb Tomasza Komendy, fot. AKPA
Pogrzeb Tomasza Komendy, fot. AKPA
Pogrzeb Tomasza Komendy, fot. AKPA
Pogrzeb Tomasza Komendy, fot. AKPA
Pogrzeb Tomasza Komendy, fot. AKPA

 

Tomasz Komenda
Pogrzeb Tomasza Komendy, fot. AKPA
Tomasz Komenda
Pogrzeb Tomasza Komendy, fot. AKPA