Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Edyta Górniak zwyzywana w centrum miasta przez Rafalalę. Nagranie obiegło sieć
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 06.06.2022 19:47

Edyta Górniak zwyzywana w centrum miasta przez Rafalalę. Nagranie obiegło sieć

Edyta Górniak EA (2)
TRICOLORS/East News

Edyta Górniak została zwyzywana publicznie na Dworcu Centralnym w Warszawie przez Rafalalę. Nagranie z tego bulwersującego zdarzenia obiega cały internet. Rafalala zarzuca gwieździe transfobiczne wypowiedzi.

- Jestem zbulwersowana po transfobicznym ataku Edyty Górniak na Dworcu Centralnym. Niestety jedziemy tym samym pendolino do Krakowa. Nagrywałam peron, ludzi, pociągi. Pociąg był opóźniony 20 minut i komentowałam to. W tłumie nagrałam też Edytę, której szybko ktoś o tym napisał na IG. Podeszła do mnie i reszta na filmie oraz mojej relacji na IG - relacjonuje sytuację Rafalala.

Edyta Górniak przyłapana na transfobicznej wypowiedzi? Kontrowersyjne nagranie

Edyta Górniak miała pretensje do Rafalali, że ta sfilmowała ją bez jej zgody. Podeszła więc do niej i postanowiła skomentować tę sytuację. Problem polega na tym, że nie postarała się, by użyć odpowiednich zaimków i rodzaju wobec transpłciowej osoby, co jest podstawą w komunikacji opartej na szacunku.

Rafalala zwróciła Edycie uwagę, że ta zwraca się do transpłciowej kobiety w męskiej formie. Tłumaczyła się też, że nie nagrywała konkretnie Górniak, ale cały tłum, jaki zebrał się na peronie. Piosenkarka okazała się jednak głucha na te uwagi.

Wszystko mi jedno. Ja nie widzę płci, widzę człowieka. Kto kogo bardziej obraził? Pokłóćmy się: kto kogo bardziej obraził? – pytała prowokacyjnie Rafalalę.

Należy w tym miejscu zastrzec, że każdy ma prawo nie życzyć sobie bycia filmowanym i pretensje Górniak były jak najbardziej na miejscu. Jednak jeśli sami oczekujemy szacunku i uszanowania naszych granic, powinniśmy tak samo respektować je u drugiej osoby.

Na tym jednak cała sytuacja się nie zakończyła. Rafalala, zirytowana zachowaniem gwiazdy i zapewne zraniona jej żartami, powiedziała jej na odchodnym, że jest nietolerancyjna i chamska. Na koniec określiła ją kilkoma wyjątkowo mocnymi wulgaryzmami.

Edyta Górniak i Rafalala – konflikt o nagranie na dworcu

Jednak Górniak także nie pozostała jej dłużna. Napisała do niej na Instagramie "Szukasz tolerancji, to bądź przykładem dla innych" – co samo w sobie jest naganne, bo podstawowy szacunek należy się nawet tym osobom, które popełniają towarzyskie błędy. Rafalala próbowała jeszcze wytłumaczyć gwieździe, czemu używanie odpowiedniego rodzaju wobec osób transpłciowych jest ważne:

Jest to jedna z największych form poniżenia i przemoc psychiczna. [...] Nauczyłam się przyjmować takie ciosy. Pozdrawiam, Worek Treningowy – napisała z gorzką ironią.

Co gorsza, Górniak postanowiła zrezygnować z podróży wspomnianym pociągiem, rzekomo obawiając się, do czego mogłoby dojść w wagonie. W rozmowie z portalem "Super Express" powiedziała także:

Z życzliwości powiem, że takie przerysowanie w złym guście nie przystoi ani kobiecie, ani mężczyźnie, ani gejowi. To, że ktoś zmienił płeć, nie oznacza, że zwalnia go to z kurtuazji, życzliwości i normalności wobec innych – postanowiła wyrazić opinię wokalistka.

Z życzliwości podpowiadamy: ocenianie i krytykowanie czyjegoś wyglądu też nie przystoi żadnej osobie, nawet znanej gwieździe. Poza tym płci się nie zmienia, lecz ją koryguje. To, że ktoś uważa się za sprzymierzeńca społeczności LGBT+, nie oznacza, że zwalnia go to ze znajomości podstawowych terminów.

Artykuły polecane przez redakcję Świata Gwiazd:

  1. "Obraza dla panny młodej". Eliza Trybała wybrała się na ślub koleżanki w ryzykownej stylizacji

  2. Anna Lewandowska nareszcie pokazała twarze córek. "Podobne jak bliźniaczki"

  3. Kim są dzieci Krzysztofa Ibisza? Prezenter Polsatu niebawem po raz kolejny zostanie ojcem

Zapraszamy na naszego Instagrama

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: [email protected].