Swiatgwiazd.pl
Marian Opania

fot. East News / TRICOLORS

Gorzkie słowa Mariana Opanii o Polakach. „W dziwnym narodzie żyjemy”

10 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Katarzyna Augustyniak

Udostępnij:

Marian Opania udzielił w ostatnim czasie wywiadu dla Newsweeka, w którym wspominał film Andrzeja Wajdy Człowiek z żelaza, który w 1981 zdobył Złotą Palmę w Cannes. Aktor zdobył się też na szczere wyznanie o Polakach.

  • Marian Opania jest jednym z najbardziej uznanych polskich aktorów. Zagrał w wielu kultowych produkcjach, m.in. w Człowieku z żelaza, który zdobył Złotą Palmę w Cannes.

  • Opania udzielił wywiadu Newsweekowi, w którym wspominał czas nagrywania uhonorowanego filmu.

  • Aktor zdobył się także na refleksję o Polakach. Padły gorzkie słowa.

Marian Opania należy do ścisłej czołówki najbardziej uznanych polskich aktorów. Jego dokonania bez wątpienia zasługują na uznanie. Gwiazdor zaczynał karierę w niezwykle trudnym czasie. Gdy pojechał na festiwal w Cannes, nie stać go było nawet na kawę.

Marian Opania o Człowieku z żelaza

27 maja przypadała 40. rocznica przyznania Złotej Palmy dla filmu Człowiek z żelaza Andrzeja Wajdy. O uroczystości w Cannes opowiadał Marian Opania w rozmowie z Newsweekiem.

Marian Opania grał w filmie dziennikarza wysłanego do stoczni w Gdańsku z zadaniem nakręcenia materiału ośmieszającego działacza komitetu strajkowego. Jak przyznał, całej ekipie w czasie kręcenia filmu ciągle towarzyszyła niepewność. To wszystko przez obawę, że ówczesne władze mogłyby zakończyć produkcję.

- Pracowaliśmy w pośpiechu i ciągle się zastanawialiśmy, kiedy władze nam przerwą zdjęcia. Wszystkim wydawało się, że to niemożliwe, że kręcimy film o strajku sierpniowym - wspominał Opania.

Jacek_Kurski

Jacek Kurski ponownie został wybrany na prezesa TVP. "Trzeba robić słuszne rzeczy"

CZYTAJ DALEJ

Jak wyznał gwiazdor, w tamtym czasie sam był bardzo zaangażowany politycznie. Często występował na niezależnych przedstawieniach w kościołach, z których dochód przeznaczany był na wsparcie rodzin internowanych działaczy. Aktor nie ukrywał, że wielokrotnie wzywany był na przesłuchania SB.

Opania o Polakach: W dziwnym narodzie żyjemy

Marian Opania wyznał, że bardzo bliska jest mu ojczyzna. Kiedy jest za granicą, potrafi wytrzymać maksymalnie dwa tygodnie.

- Poza Polską mogę wytrzymać dwa tygodnie, nie wiem, co mnie tutaj tak ciągnie - mówił w wywiadzie dla Newsweeka.

Jednak aktor zdecydował się też na odważne refleksje dotyczące wszystkich Polaków. Nie ukrywał, że dziś często czyta bardzo obraźliwe słowa na swój temat - że jest ubekiem, zdrajcą ojczyzny. 78-latek nie może zrozumieć, jak wiele ludzie potrafią dziś zrobić dla pieniędzy. Jak wcześniej wspominał, w latach 80. wiele razy reżimowa telewizja proponowała mu dobrze płatne role, jednak on stanowczo odmawiał.

- Za pieniądze sprzedaje się duszę, wydobywa z nas najgorsze cechy, mówi że Unia Europejska jest okropna, ale jej pieniądze już nie. To porypane. I ta pseudokatolickość, miłość bliźniego - podsumował Opania.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Gwiazd:

Źródło: Pomponik, Newsweek

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@swiatgwiazd.pl

Podobne artykuły

DDTVN

Plotki

Barbara Pasek przerywa pracę w "Dzień dobry TVN". "Witajcie w moim nowym etapie"

Czytaj więcej >
Tomasz Stockinger

Plotki

Tomasz Stockinger ma nową partnerkę. Kim jest?

Czytaj więcej >

Plotki

W "M jak miłość" po wakacjach szykuje się wiele zmian. Marysia i Artur nie będą mieć wieść o jednej wyjątkowej osobie

Czytaj więcej >
Monika richardson i zbigniew zamachowski

Plotki

Monika Richardson opublikowała szczery wpis nt. małżeństwa ze Zbigniewem Zamachowskim

Czytaj więcej >
Filip_Chajzer

Plotki

Filip Chajzer opowiedział dokładnie o traumie po śmierci syna

Czytaj więcej >
Anna Mucha

Plotki

Anna Mucha umieściła w sieci zaskakujące wyznanie. "Czuję się oszukana"

Czytaj więcej >