Swiatgwiazd.pl
27 lat mija od sukcesu Edyty Górniak na Eurowizji. Gwiazda opowiedziała o szczegółach występu

TRICOLORS/East News

27 lat mija od sukcesu Edyty Górniak na Eurowizji. Gwiazda opowiedziała o szczegółach występu

1 Maja 2021

Autor tekstu:

Karol Osiński

Udostępnij:

Wczoraj, tj. 30 kwietnia Edyta Górniak obchodziła 27. rocznicę swojego sukcesu na Eurowizji w Dublinie. Popularna polska piosenkarka zajęła wówczas drugie miejsce, co jest największym sukcesem w historii konkursu dla naszego kraju. Wok&oacut

  • 30 kwietnia br. minęło 27 lat od sukcesu Edyty Górniak w konkursie Eurowizji w Dublinie

  • Piosenkarka wykonała wówczas utwór pt. „To nie ja” i zajęła drugie miejsce, uzyskując 166 punktów

  • Wokół występu powstało mnóstwo kontrowersji

Kiedy Edyta Górniak odnosiła największy dotychczas sukces w historii Polski na konkursie Eurowizji, miała zaledwie 22 lata. Dzisiaj dorosła piosenkarka z uśmiechem na twarzy wspomina tamte chwile, które pozwoliły jej na rozwinięcie skrzydeł zawodowych. 

Edyta Górniak o sukcesie swojej piosenki na Eurowizji

1994 rok przyniósł Polsce mnóstwo muzycznej chluby, a hit Edyty Górniak „To nie ja” stał się prawdziwym viralem, który puszczano w wielu miejscach kuli ziemskiej. Wokół całego występu na Eurowizji w Dublinie krąży ciekawa historia, której przebieg nie każdemu jest znany.

Jakiś czas temu piosenkarka udzieliła wywiadu dla portalu „Jastrząb Post”, w którym zdradziła, że mogła wykonać inny utwór, który jej narzucano. Na szczęście pozostała nieugięta i się na to nie zgodziła, co potem przerodziło się w największy dotąd sukces dla Polski.

-  Mnie troszeczkę utwór został narzucony. Ja się na niego nie zgodziłam. Wybrałam inny. Gdybym nie pojechała z utworem To nie ja, być może, a nawet na pewno nie czułabym się w nim dobrze, czyli nie oddałabym tych emocji, które ujęły wtedy Europę tak bardzo - mówiła Edyta Górniak.

Co więcej, kiedy 22-letnia wówczas wschodząca gwiazda przygotowywała się na swój historyczny występ, piosenka, która później odniosła sukces, również nie przypadła jej do gustu. Dopiero po ubraniu tekstu w melodię Edyta Górniak uznała, że odpowiada jej oczekiwaniom. Efekt był taki, że przyznano jej 166 punktów.

Kontrowersje wokół występu Edyty Górniak na Eurowizji w 1994 roku

Warto zaznaczyć, że Edyta Górniak o mały włos uniknęła dyskwalifikacji, po tym, jak podczas pierwszej próby wykonała utwór w języku angielskim. Regulamin wówczas nakazywał, by piosenkarze śpiewali w językach ojczystych. Na szczęście skończyło się odwrotnie.

Cztery lata temu piosenkarka opublikowała na Facebooku długi wpis, w którym wróciła wspomnieniami do pamiętnych chwil z Dublina. Emocje, jakie towarzyszyły piosenkarce podczas tego wyjątkowego występu, są bardzo trudne do zinterpretowania. 

- Pamiętam każdy szczegół, wszystkie listy od Fanów, które trzymałam przez tydzień pod poduszką w hotelu, niczym talizman. Czułam ogromne ciepło płynące z Polski i czułam ogromną odpowiedzialność. Także strach i ten fatalny ból krtani.. Dublin był wtedy piękny. I bardzo wietrzny - czytamy na Facebooku Edyty Górniak.

Autorami tekstu piosenki „To nie ja” są Jacek Cygan i Stanisław Syrewicz. Obaj panowie zostali oskarżeni o plagiat przez izraelskiego piosenkarza Joniego Nomeri, który uznał, że skopiowali jego piosenkę pt. „A man in love”. Wszystko zakończyło się pomyślnie dla Polaków, a winy nie udowodniono.

Ostatnią kontrowersją z występu słynnej piosenkarki na Eurowizji była jej sukienka, za którą miała wówczas zapłacić 30 milionów starych złotych. Górniak wyglądała w niej olśniewająco, jednak zdaniem wielu ludzi mimo ceny była zbyt skromna na tego typu występ. Gwiazda nie przejęła się tymi opiniami, i skupiła się na wykonywaniu swojej pracy, co przyniosło oczekiwane efekty.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Gwiazd:

  • W show TVP doszło do groźnego wypadku

  • Restauracji nie pomogła nawet Magda Gessler. Wszystko skończyło się w sądzie

  • Anna Lewandowska poinformowała fanów o wizycie u lekarza

Źródło: Jastrząb Post

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@swiatgwiazd.pl

Karol Osiński

Redaktor serwisu swiatgwiazd.pl. Wielbiciel piłki nożnej, dobrej książki i filmu. Wcześniej czerpałem doświadczenie w radiu, gazecie oraz sportowych serwisach internetowych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatgwiazd.pl

Podobne artykuły

Cichopek EA

Życie gwiazd

Kasia Cichopek z mężem ogłosili radosne wieści. Niezwykłe zdjęcie trafiło do sieci

Czytaj więcej >
Dorota Gardias

Życie gwiazd

Dorota Gardias szczerze o walce z rakiem. Guza wykryto u niej już dwa lata temu

Czytaj więcej >
Ala Boratyn

Życie gwiazd

Ala Boratyn z "Blog 27" szuka pracy. Wymieniła swoje doświadczenie, nie tylko muzyka

Czytaj więcej >
Junior

Życie gwiazd

Syn Krawczyka wystąpił w programie TVN. Zabrał głos nt. Ewy Krawczyk

Czytaj więcej >
Karolina Małysz

Życie gwiazd

Karolina Małysz opowiedziała o życiu po ślubie. Wiele rzeczy ją zaskoczyło

Czytaj więcej >
świeczka

Życie gwiazd

Nie żyje znany polski artysta Michał Banaszek

Czytaj więcej >