Była 9:33 gdy ogłosili żałobę w TVN. Cały kraj we łzach
Niespodziewanie do mediów dotarły tragiczne informacje o śmierci cenionego artysty. Odszedł w wieku zaledwie 53 lat. Na stałe zapisał się w historii polskiej literatury.
Nie żyje ceniony artysta
W sobotni poranek 25 stycznia 2025 roku sieć zalała masa przygnębiających informacji. Odszedł ceniony pisarz, eseista i grafik, który za swoje dzieła był wielokrotnie zagradzany.
Stacja TVN przekazała smutne wieści. Uznany pisarz i dziennikarz zmarł nagle, przeżywszy 53 lata. Informacja ta okazała się prawdziwym ciosem i ogromną stratą. Trudno pogodzić się z odejściem tak utalentowanej osoby.
Nie żyje ikona polskiego kina. Polacy pokochali ją w "Awanturze o Basię". Wyszły na jaw szokujące kulisy śmierci Zmarł z dala od domu po heroicznej walce z nowotworem. Serce pękaPisał o najpoważniejszych sprawach: o Polsce, o śmierci, ostatnich razach, o których nie wiemy, że są ostatnie, o czasie, z którym wygrywa tylko stuletni żółw. A pisał o tym wszystkim tak, że mogliśmy się śmiać, jak z tego opisu naszego bytowania wziętego z komentarza sportowego: „dużo wrzutek, mało klepki”. A czasem po prostu patrzyliśmy z podziwem, jak niesamowicie zakręcił zdaniem - wspomina artystę Justyna Sobolewska z “Polityki”.
Sieć zalewa masa pożegnalnych wpisów
Kiedy do mediów dotarła informacja o jego śmierci, koledzy z branży postanowili pożegnać go emocjonalnymi wpisami, wśród których czytamy:
On nas uczulał na słowa i na to, żeby nie nadużywać wielkich liter i patosu. Nie możemy teraz napisać, że był wielkim pisarzem, a przecież był. Tylko powinniśmy znaleźć inne słowo. On by potrafił - napisała Justyna Sobolewska, dziennikarka “Polityki”.
W jego śmierć nie może uwierzyć również dziennikarz Michał Nogaś, który również opublikował przejmujący wpis.
Nie żyje Marcin Wicha
Marcin Wicha był cenionym pisarzem, a za swoją książkę pt. "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, w tym m.in. Nagrodę Literacką Nike, Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza czy Paszport Polityki.
Urodził się w Warszawie w 1972 roku. Od lat związany był z branżą medialną. Spełniał się bowiem jako grafik, pracując m.in. dla “Tygodnika Powszechnego”. Tam tworzył komentarze rysunkowe i grafiki. Pisał również dla “Polityki” czy “Gazety Wyborczej”, a ponadto pisał książki dla dzieci.
W 2022 roku wydano zbiór jego felietonów o nazwie "Nic drobniej nie będzie", zaś rok wcześniej ponownie został nominowany do Nagrody Literackiej Nike za esej pt. “Kierunek zwiedzania”.