Swiatgwiazd.pl

Fot. KAPiF

Renata Dancewicz dla Świata Gwiazd: "Jeżeli po tym wyroku jakakolwiek kobieta zagłosuje na PiS, to będzie zdrajczynią nas wszystkich"

16 Marca 2023

Autor tekstu:

Katarzyna Derda

Mało jest na polskiej scenie aktorskiej osób o tak śmiałym i ciętym języku, jak Renata Dancewicz. Artystka nie boi się mówić głośno, co myśli o sprawach związanych z polityką i społeczeństwem. Teraz wyznała nam, co sądzi o wyroku, jaki usłyszała aktywistka pro-choice.

14 marca 2023 roku zakończyło się trwające blisko rok postępowanie (licząc od pierwszej rozprawy) wobec Justyny Wydrzyńskiej, jednej z członkiń grupy Aborcyjny Dream Team. Społeczniczka w 2020 roku przesłała innej kobiecie tabletek mizoprostolu.

Wyrok Justyny Wydrzyńskiej. Renata Dancewicz komentuje

Justyna Wydrzyńska udzieliła Annie (dane zmienione) pomocy w przerwaniu ciąży. Co prawda kobieta finalnie nie zażyła środka, a do poronienia doszło w sposób naturalny, jednak sąd uznał ją winną popełnienia czynu art. 152 k.k. par. 2, czyli pomocnictwa w aborcji.

Została ona uwolniona od jednego z zarzutów (posiadania i wprowadzania do obrotu zakazanych substancji, czyli tabletek mizoprostolu), za pierwszy zaś otrzymała wyrok ośmiu miesięcy prac społecznych w wymiarze 30 godzin w miesiącu. Uzasadnienie wyroku zostało utajnione.

Decyzja sądu ze zrozumiałych powodów budzi ogromne emocje. Dancewicz już nieraz wypowiadała się bardzo mocno i wyraźnie w kwestiach społecznych oraz dotyczących praw kobiet, jednak nigdy wcześniej nie użyła tak ostrych słów.

Dorota Chotecka Radosław Pazura

Tylko na Świecie Gwiazd: Niezwykły prezent Radosława Pazury dla Doroty Choteckiej. Aktorka obchodzi dziś urodziny

CZYTAJ DALEJ

Renata Dancewicz o prawach kobiet

Kiedy rozmawialiśmy z aktorką w listopadzie 2022 roku, poruszyła ona wiele tematów, związanych z prawami człowieka w Polsce. Zwróciła wtedy uwagę na smutne zjawisko, jakim jest wspieranie przez niektóre kobiety opresyjnego systemu.

Nam przecież nie chodzi o jakiś niesamowity progres, tylko o podstawowe prawa. Tak mnie strasznie dziwi stanowisko kobiet po tak zwanej prawej, konserwatywnej stronie. Jak one się odnajdują w świecie, który traktuje je jak podludzi. Tak samo, jak kościół katolicki traktuje je jako „podwierne”, i to jeszcze czwartej kategorii. Jak one sobie z tym radzą, że firmują to, dają temu głos, twarz i to wspierają. To jest dla mnie tak nieprawdopodobne – mówiła wtedy [więcej TUTAJ ].

Renata Dancewicz dla Świata Gwiazd o wyroku Justyny Wydrzyńskiej

Przedwczorajszy wyrok sądu z pewnością ma znaczenie polityczne. Także aktorka nie ma co do tego wątpliwości. Kiedy zapytaliśmy ją, jak skomentuje decyzję dotyczącą uznania Wydrzyńskiej „winnej udzielenia pomocy”, usłyszeliśmy:

Jeżeli po tym wyroku jakakolwiek kobieta zagłosuje na PiS, to będzie zdrajczynią nas wszystkich, niezależnie od poglądów. Hańba i wstyd – mówi nam Dancewicz .

Zobacz zdjęcia:

Renata Dancewicz
Renata Dancewicz, fot. KAPiF
Renata Dancewicz
Renata Dancewicz, fot. KAPiF
Renata Dancewicz
Renata Dancewicz, fot. KAPiF
Shakira

Shakira zalewa się łzami na zakupach. Wciąż przeżywa zdradę ukochanego? Zdjęcia paparazzi

CZYTAJ DALEJ
Magda Gessler, Lara Gessler

Kim był Piotr Gessler? Magda wspomina ojca swojej córki: "Nie wiadomo, jak z tym żyć"

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Tylko u nas

Stylistka Roberta i Anny Lewandowskich zdradza kulisy ich życia. Spędziła z nimi mnóstwo czasu, tak ich ocenia
Czytaj więcej >

Tylko u nas

Wiktoria Gąsiewska reaguje na słowa brata o Adamie Zdrójkowskim. "Jest u niego bardzo dużo emocji"
Czytaj więcej >

Tylko u nas

Joanna Opozda i Antoni Królikowski wciąż są małżeństwem. Takiego komentarza na pewno się nie spodziewała
Czytaj więcej >

Tylko u nas

Anna i Robert Lewandowscy całują się na ściance. Miłość aż czuć było w powietrzu
Czytaj więcej >

Tylko u nas

Beata Kozidrak niczym syrenka. Wszyscy patrzyli tylko na nią
Czytaj więcej >

Tylko u nas

Robert Lewandowski wprost o memach z Igą Świątek. "Iga zaczyna tą swoją karierę"
Czytaj więcej >
Katarzyna Derda

Filmoznawczyni, redaktorka, fotografka. Wielbicielka mediów wizualnych, śledząca z uwagą nowinki ze świata kina i seriali.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]