Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Tylko u nas > Renata Dancewicz dla Świata Gwiazd: "Jeżeli po tym wyroku jakakolwiek kobieta zagłosuje na PiS, to będzie zdrajczynią nas wszystkich"
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 16.03.2023 07:28

Renata Dancewicz dla Świata Gwiazd: "Jeżeli po tym wyroku jakakolwiek kobieta zagłosuje na PiS, to będzie zdrajczynią nas wszystkich"

Renata Dancewicz
Fot. KAPiF

Mało jest na polskiej scenie aktorskiej osób o tak śmiałym i ciętym języku, jak Renata Dancewicz. Artystka nie boi się mówić głośno, co myśli o sprawach związanych z polityką i społeczeństwem. Teraz wyznała nam, co sądzi o wyroku, jaki usłyszała aktywistka pro-choice.

14 marca 2023 roku zakończyło się trwające blisko rok postępowanie (licząc od pierwszej rozprawy) wobec Justyny Wydrzyńskiej, jednej z członkiń grupy Aborcyjny Dream Team. Społeczniczka w 2020 roku przesłała innej kobiecie tabletek mizoprostolu.

Wyrok Justyny Wydrzyńskiej. Renata Dancewicz komentuje

Justyna Wydrzyńska udzieliła Annie (dane zmienione) pomocy w przerwaniu ciąży. Co prawda kobieta finalnie nie zażyła środka, a do poronienia doszło w sposób naturalny, jednak sąd uznał ją winną popełnienia czynu art. 152 k.k. par. 2, czyli pomocnictwa w aborcji.

Została ona uwolniona od jednego z zarzutów (posiadania i wprowadzania do obrotu zakazanych substancji, czyli tabletek mizoprostolu), za pierwszy zaś otrzymała wyrok ośmiu miesięcy prac społecznych w wymiarze 30 godzin w miesiącu. Uzasadnienie wyroku zostało utajnione.

Decyzja sądu ze zrozumiałych powodów budzi ogromne emocje. Dancewicz już nieraz wypowiadała się bardzo mocno i wyraźnie w kwestiach społecznych oraz dotyczących praw kobiet, jednak nigdy wcześniej nie użyła tak ostrych słów.

Tylko na Świecie Gwiazd: Niezwykły prezent Radosława Pazury dla Doroty Choteckiej. Aktorka obchodzi dziś urodziny

Renata Dancewicz o prawach kobiet

Kiedy rozmawialiśmy z aktorką w listopadzie 2022 roku, poruszyła ona wiele tematów, związanych z prawami człowieka w Polsce. Zwróciła wtedy uwagę na smutne zjawisko, jakim jest wspieranie przez niektóre kobiety opresyjnego systemu.

Nam przecież nie chodzi o jakiś niesamowity progres, tylko o podstawowe prawa. Tak mnie strasznie dziwi stanowisko kobiet po tak zwanej prawej, konserwatywnej stronie. Jak one się odnajdują w świecie, który traktuje je jak podludzi. Tak samo, jak kościół katolicki traktuje je jako „podwierne”, i to jeszcze czwartej kategorii. Jak one sobie z tym radzą, że firmują to, dają temu głos, twarz i to wspierają. To jest dla mnie tak nieprawdopodobne – mówiła wtedy [więcej TUTAJ].

Renata Dancewicz dla Świata Gwiazd o wyroku Justyny Wydrzyńskiej

Przedwczorajszy wyrok sądu z pewnością ma znaczenie polityczne. Także aktorka nie ma co do tego wątpliwości. Kiedy zapytaliśmy ją, jak skomentuje decyzję dotyczącą uznania Wydrzyńskiej „winnej udzielenia pomocy”, usłyszeliśmy:

Jeżeli po tym wyroku jakakolwiek kobieta zagłosuje na PiS, to będzie zdrajczynią nas wszystkich, niezależnie od poglądów. Hańba i wstyd – mówi nam Dancewicz.

Zobacz zdjęcia:

Renata Dancewicz
Renata Dancewicz, fot. KAPiF
Renata Dancewicz
Renata Dancewicz, fot. KAPiF
Renata Dancewicz
Renata Dancewicz, fot. KAPiF